Login/Register to view pricing.
Serve everything from simple beverages to beautiful craft cocktails using Strahl’s Design+Contemporary Collection of tumblers. Made of polycarbonate, a remarkable material that resembles the clarity and elegance of glass, your libations will shine and your drinkware will be long-lasting, plus it’s dishwasher safe. With the look of real glass & incredible strength, Strahl creates a truly elevating & inviting beverage experience.
- Strahl Design Double Old Fashion, 15 oz., 4-1/8" x 3-7/8", shatter proof, hand finished, polycarbonate, clear (minimum = case quantity)
| Individual Drinkware Capacity | 15 oz |
|---|---|
| Drinkware Capacity | 0 - 15 oz |
| Capacity | 15 oz |
| Manufacturer | Steelite International |
| Length | 3.875 |
| Width | 4.13 |
| Height | 4.13 |
| Sales Unit | DZ |
| Bottom Diameter | 4-1/8" |
| Color | Clear |
| Material | Glass |
| Shipping Weight | 5.00 lbs |