Login/Register to view pricing.
Steelite 4854RA354 Vintage Dots 8 oz. Martini/Cocktail Glass features elaborate etched patterns that more fully accentuate the sophistication of the classic cocktail era. These ethereal designs crawl suavely across the glass, livening the allure of the cocktail inside. Additionally, this glass has been heat-treated for added strength and durability.
- Martini/Cocktail Glass, 8 oz., (H 5-3/4"; M 3-3/4"; T 3-3/4"; B 2-7/8") vintage dots etched pattern, Minners Classic Cocktails, Vintage Dots
| Individual Drinkware Capacity | 8 oz |
|---|---|
| Drinkware Capacity | 0 - 8 oz |
| Capacity | 8 oz |
| Manufacturer | Steelite International |
| Length | 25.25 |
| Width | 17.125 |
| Height | 8 |
| Sales Unit | CS |
| Product Weight | 11 Lbs |
| Warranty | Worldwide Lifetime Edge Chip |
| Pattern | Vintage Lace & Dots |
| Color | Clear |
| Material | Heat-treated Glass |
| Shipping Weight | 11.00 lbs |