Login/Register to view pricing.
For drinks that are too spectacular for the average martini glass, the Libbey (9570101) 48 oz Grande Cocktail Martini Glass should fit the bill. Please note that these handmade glasses will have uniquely individual characteristics and may vary in capacity.
- Capacity: 44 oz
- Material: Non-Heat Treated Glass
- Height: 10-1/8"
- Top Diameter: 9-1/4"
- Bottom Diameter: 5-1/4"
- Max Diameter: 9-1/4"
| Individual Drinkware Capacity | 48 oz |
|---|---|
| Drinkware Capacity | 0 - 48 oz |
| Capacity | 48 oz |
| Manufacturer | LIBBEY GLASS (BEVERAGE) |
| Length | 29 |
| Width | 19.5 |
| Height | 11.5 |
| Sales Unit | CS |
| Product Weight | 18 Lbs |
| Warranty | Safedge Rim Lifetime Guarantee |
| Pattern | Super Stems |
| Color | Clear |
| Material | Glass |
| Shipping Weight | 18.00 lbs |