Login/Register to view pricing.
Libbey's 228 8-1/2 oz Stemless Flute Glass allows you to deliver classic drinks while adhering to the latest trends. Ideal for serving champagne, sparkling wine or mimosas, this glass is backed by Libbey's Safedge Rim and Foot Guarantee, which guarantees that Libbey will replace or refund the price of the glass if chipped, provided it is returned to the distributer from which the glass was originally purchased.
- Ideal for serving champagne, sparkling wine and mimosas
- Stemless
| Individual Drinkware Capacity | 8-1/2 oz |
|---|---|
| Drinkware Capacity | 0 - 8-1/2 oz |
| Capacity | 8-1/2 oz |
| Manufacturer | LIBBEY GLASS (BEVERAGE) |
| Length | 9.94 |
| Width | 7.5 |
| Height | 6.56 |
| Sales Unit | DZ |
| Bottom Diameter | 1-3/8" |
| Max Diameter | 2-1/4" |
| Top Diameter | 1-3/4" |
| Product Weight | 3.9 Lbs |
| Warranty | Safedge Rim Lifetime Guarantee |
| Color | Clear |
| Material | Glass |
| Shipping Weight | 4.00 lbs |