Libbey 9033-01 Modernist ClearFire™ Glass Rocks Glass, 7 oz., Clear (Case of 24)
Mfg Part Number:
9033-01
Manufacturer:
LIBBEY GLASS (BEVERAGE)
In stock
SKU
473651
Login/Register to view pricing.
Case Pack:
2DZ
In Stock
The Libbey 9033-01 Modernist ClearFire™ Glass Rocks Glass offers a 7 oz. capacity with a clear, high-brilliance soda lime glass that delivers a radiant shine and color-free optical clarity.
Its classic straight-sided design features reinforced side walls and a high-definition, high-durability rim, providing exceptional strength and reducing the need for replacements in demanding foodservice environments. This glass is part of the Reserve by Libbey™ Performa collection, combining durability with an attractive design ideal for banquets, events, and high-volume settings.
With thick glass bottoms adding weight, it enhances the perceived value at the table while confidently supporting coordinated beverage presentations. Proudly made in the USA, it reflects Libbey’s commitment to quality and American craftsmanship.
Its classic straight-sided design features reinforced side walls and a high-definition, high-durability rim, providing exceptional strength and reducing the need for replacements in demanding foodservice environments. This glass is part of the Reserve by Libbey™ Performa collection, combining durability with an attractive design ideal for banquets, events, and high-volume settings.
With thick glass bottoms adding weight, it enhances the perceived value at the table while confidently supporting coordinated beverage presentations. Proudly made in the USA, it reflects Libbey’s commitment to quality and American craftsmanship.
Specifications
| Individual Drinkware Capacity | 7 oz |
|---|---|
| Drinkware Capacity | 0 - 7 oz |
| Capacity | 7 oz |
| Manufacturer | LIBBEY GLASS (BEVERAGE) |
| Length | 11.75 |
| Width | 10.75 |
| Height | 7.5 |
| Sales Unit | DZ |
| Bottom Diameter | 2-3/4" |
| Top Diameter | 2-7/8" |
| Warranty | Safedge Rim Lifetime Guarantee |
| Pattern | Modernist |
| Color | Clear |
| Material | Glass |
| Shipping Weight | 8.00 lbs |