Login/Register to view pricing.
A straight lined and sophisticated glass, the Libbey (2359) 11-1/4 oz Lexington Beverage Glass is perfect for serving up a wide range of beverages. Because Libbey Glassware is committed to proving quality goods, this glass is covered under the Safedge Rim Guarantee, which guarantees that Libbey will replace or refund the price of the glass if chipped if it is returned to the distributer from which the glass was originally purchased.
- Capacity: 11 1/4 oz
- Material: Non-Heat Treated Glass
- Height: 5"
- Top Diameter: 2-3/4"
- Bottom Diameter: 2-3/4"
- Max Diameter: 2-3/4"
| Individual Drinkware Capacity | 9 oz |
|---|---|
| Drinkware Capacity | 0 - 11-1/4 oz |
| Capacity | 11-1/4 oz |
| Manufacturer | LIBBEY GLASS (BEVERAGE) |
| Length | 18 |
| Width | 9.13 |
| Height | 11.06 |
| Sales Unit | CS |
| Product Weight | 23.4 Lbs |
| Pattern | Lexington |
| Color | Clear |
| Material | Glass |
| Shipping Weight | 23.40 lbs |