Login/Register to view pricing.
For a classic, old-fashioned style glass, try Libbey's (15231) 9 oz Gibraltar Tall Rocks Glass. Processed with Libbey's exclusive DuraTuff treatment, these glasses go through a special thermal after process that produces durable glassware with prolonged service life.
- Capacity: 9 oz
- Material: Heat Treated Glass
- Height: 3-7/8"
- Top Diameter: 3-1/2"
- Bottom Diameter: 2-1/2"
- Max Diameter: 3-1/2"
| Individual Drinkware Capacity | 5-1/2 oz |
|---|---|
| Drinkware Capacity | 0 - 9 oz |
| Capacity | 9 oz |
| Manufacturer | LIBBEY GLASS (BEVERAGE) |
| Length | 21.94 |
| Width | 11.06 |
| Height | 8.5 |
| Sales Unit | CS |
| Product Weight | 30.2 Lbs |
| Pattern | Gibraltar |
| Color | Clear |
| Material | Glass |
| Shipping Weight | 30.20 lbs |