Login/Register to view pricing.
Libbey's 7 oz Gilbraltar rocks is DuraTuff. Libbey's DuraTuff treatment is a special thermal afterprocess for "pressed" tumblers, performed only on the upper portion of the glass to increase resistance to thermal and mechanical shock. Dimensions of the rocks glass are 3-1/4" high, 3-1/8" top diameter, 2-1/4" bottom diameter, and 3-1/8" maximum diameter.
- Rocks Glass, 7 oz., DuraTuff, Gibraltar (H 3-1/4"; T 3-1/8"; B 2-1/4"; D 3-1/8") (36 each per case)
| Individual Drinkware Capacity | 12 oz |
|---|---|
| Drinkware Capacity | 0 - 7 oz |
| Capacity | 7 oz |
| Manufacturer | LIBBEY GLASS (BEVERAGE) |
| Length | 19.88 |
| Width | 10.06 |
| Height | 7.31 |
| Sales Unit | CS |
| Pattern | Gibraltar |
| Color | Clear |
| Material | Glass |
| Shipping Weight | 18.40 lbs |