Login/Register to view pricing.
For a classic, old-fashioned style glass, try Libbey's (15243) 12 oz Gibraltar Rocks Glass. Processed with Libbey's exclusive DuraTuff treatment, these glasses go through a special thermal after process that produces durable glassware with prolonged service life.
- Capacity: 12 oz
- Material: Heat Treated Glass
- Height: 4"
- Top Diameter: 3-5/8"
- Bottom Diameter: 2-3/4"
- Max Diameter: 3-5/8"
| Individual Drinkware Capacity | 9 oz |
|---|---|
| Drinkware Capacity | 0 - 12 oz |
| Capacity | 12 oz |
| Manufacturer | LIBBEY GLASS (BEVERAGE) |
| Length | 22.5 |
| Width | 11.38 |
| Height | 8.75 |
| Sales Unit | CS |
| Product Weight | 27 Lbs |
| Pattern | Gibraltar |
| Color | Clear |
| Material | Glass |
| Shipping Weight | 27.00 lbs |