Login/Register to view pricing.
For a classic, old-fashioned style glass, try Libbey's (15238) 12 oz Gibraltar Beverage Glass. Processed with Libbey's exclusive DuraTuff treatment, these glasses go through a special thermal after process that produces durable glassware with prolonged service life.
- Capacity: 12 oz
- Material: Heat Treated Glass
- Height: 4-7/8"
- Top Diameter: 3-1/4"
- Bottom Diameter: 2-5/8"
- Max Diameter: 3-1/4"
| Individual Drinkware Capacity | 12 oz |
|---|---|
| Drinkware Capacity | 0 - 12 oz |
| Capacity | 12 oz |
| Manufacturer | LIBBEY GLASS (BEVERAGE) |
| Length | 21.19 |
| Width | 10.69 |
| Height | 10.56 |
| Sales Unit | CS |
| Product Weight | 36 Lbs |
| Pattern | Gibraltar |
| Color | Clear |
| Material | Glass |
| Shipping Weight | 36.00 lbs |