Login/Register to view pricing.
- Griddle, countertop, gas, 36" W x 24" D cooking surface
- 1" thick polished steel plate
- Thermostatic controls, battery spark ignition, flame failure safety device
- Stainless steel front, sides & 4" adjustable legs
- 90,000 BTU, CSA, NSF
- (Note: Qualifies for Southbend's Service First Program, see Service First document for details)
| Manufacturer | Southbend |
|---|---|
| Length | 33.75 |
| Width | 36 |
| Height | 16.125 |
| Sales Unit | EA |
| Griddle Width | 36 Inches |
| Operation | Heavy Duty |
| BTU Per Burner | 30000 |
| Burner Style | U-Shape |
| Certification(s) | NSF Certified, CSA Listed |
| # of Controls | 3 |
| Cooking Surface | 36"W x 24"D |
| Cooking Surface Material | Polished steel |
| Depth | 21 |
| Product Dimensions | 36"W x 33-3/4"D x 16-1/8"H |
| Gas Connection | 3/4" rear gas connection and pressure regulator, NAT of LP |
| Model Number | HDG-36 |
| Plate Thickness | 1" |
| Total BTU | 90000 |
| Product Weight | 445 Lbs |
| Warranty | 1 year limited parts and labor warranty |
| Control Type | Thermostatic |
| Material | Stainless Steel |
| Power Type | Natural Gas |
| Shipping Weight | 445.00 lbs |