Login/Register to view pricing.
Fabri-Kal's PELID FLSH Plastic Lids are for covering up food served in Fabri-Kal's Pro-Kal Deli Containers. These lids are made from translucent low-density polyethylene and snap securely to the rim of the container to prevent leaks and spills.
- Made from translucent low-density polyethylene
- Snap on tight to prevent leaks
| Capacity | 32 oz |
|---|---|
| Manufacturer | Fabri-Kal |
| Length | 23.9 |
| Width | 9.9 |
| Height | 15.4 |
| Sales Unit | CS |
| Diameter | 4-5/8" |
| Lid Type | Flat |
| Product Group | Lid |
| For Use With | PK12S-C, PK16S-C, PK32T-C, PPLID |
| Product Weight | 10.1 Lbs |
| Shape | Round |
| Color | Translucent |
| Material | Polypropylene |
| Shipping Weight | 10.10 lbs |