Login/Register to view pricing.
AvivA products are made using FDA approved and toxin-free material, Polypropylene. Our products contain no BPA, phthalates, or toxic additives, which makes them safe for almost any food-based application.
- Durable and longer lasting.
- Containers that can be re-used multiple times while maintaining their original appearance and performance.
- Stackable and space efficient.
- Leak resistant, dishwasher-safe, microwave-safe, and freezer-safe.
| Capacity | 32 oz |
|---|---|
| Manufacturer | Aviva Plastics |
| Length | 14.2 |
| Width | 14.2 |
| Height | 13 |
| Sales Unit | CS |
| Lid Type | Lid Not Included |
| Product Group | Container |
| Product Dimensions | 7"X7" |
| Number of Compartments | 1 |
| Shape | Square |
| Color | Black |
| Material | Polypropylene |
| Shipping Weight | 16.40 lbs |