Login/Register to view pricing.
Look no further than this Fineline HPB14256PP.BK ReForm 256 oz. black high profile plastic catering bowl for a reliable and sustainable serving solution! With a tall, high profile design, This bowl's capacity makes it perfect for packaging or offering an ample supply of hot and cold dishes such as salads or pastas. Its side walls are ribbed to add texture and an attractive touch to food displays.
| Capacity | 256 oz |
|---|---|
| Manufacturer | Fineline Settings |
| Length | 14.25 |
| Width | 14.25 |
| Height | 13.88 |
| Sales Unit | CS |
| Cup Type | Hot/Cold |
| Diameter | 14" |
| Lid Type | Lid Not Included |
| Product Group | Bowl |
| Number of Compartments | 1 |
| Shape | Round |
| Color | Black |
| Material | Polypropylene |
| Shipping Weight | 17.00 lbs |