Login/Register to view pricing.
Reduce spills and accidents with securely fitting paper lids. Sturdy paper construction allows you to easily take your favorite foods on the go. Vented to release steam. Excellent for use with hot or cold foods. Designed for use with Dart Flexstyle Double Sided Poly (DSP) Paper Food Containers—Great for use with Dart 8-16 oz Flexstyle Double Sided Poly (DSP) Paper Food Containers.
| Capacity | 16 oz |
|---|---|
| Manufacturer | Solo Cup Company |
| Length | 20.5 |
| Width | 13.6 |
| Height | 16.7 |
| Sales Unit | CS |
| Cup Type | Hot/Cold |
| Diameter | 3-15/16" |
| Lid Type | Flat |
| Product Group | Lid |
| Lid Style | Vented |
| Shape | Round |
| Color | White |
| Material | Paper |
| Shipping Weight | 11.60 lbs |