Login/Register to view pricing.
These durable containers are made with a double-sided polyethylene material so they can be used for either hot or cold food applications. Perfect for hot take-out items like soup or for storing ice cream in the freezer. Durable containers are made with a double-sided polyethylene material. Can be used for either hot or cold food applications. Perfect for hot take-out items like soup or for storing ice cream in the freezer.
| Capacity | 12 oz |
|---|---|
| Manufacturer | Solo Cup Company |
| Length | 20 |
| Width | 16.35 |
| Height | 13.05 |
| Sales Unit | CS |
| Cup Type | Hot/Cold |
| Diameter | 3-7/8" |
| Lid Type | Lid Not Included |
| Product Group | Lid |
| Number of Compartments | 1 |
| Shape | Round |
| Color | White |
| Material | Paper |
| Shipping Weight | 13.47 lbs |