Login/Register to view pricing.
For a great side water glass with a little extra weight, the Libbey (149) 5 oz Heavy Base Side Water Glass is the perfect choice. Because Libbey Glassware is committed to proving quality goods, this glass is covered under the Safedge Rim Guarantee, which guarantees that Libbey will replace or refund the price of the glass if chipped if it is returned to the distributer from which the glass was originally purchased.
- Capacity: 5 1/2 oz
- Material: Non-Heat Treated Glass
- Height: 3-1/2"
- Top Diameter: 2-3/8"
- Bottom Diameter: 2-1/8"
- Max Diameter: 2-3/8"
| Individual Drinkware Capacity | 12-1/2 oz |
|---|---|
| Drinkware Capacity | 0 - 5 oz |
| Capacity | 5 oz |
| Manufacturer | LIBBEY GLASS (BEVERAGE) |
| Length | 15.19 |
| Width | 15.19 |
| Height | 8.13 |
| Sales Unit | CS |
| Product Weight | 29 Lbs |
| Pattern | Heavy Base |
| Color | Clear |
| Material | Glass |
| Shipping Weight | 29.00 lbs |