Login/Register to view pricing.
| Manufacturer | Globe |
|---|---|
| Length | 21.46 |
| Width | 40.55 |
| Height | 9.06 |
| Sales Unit | EA |
| Grill Plate Material | Cast Iron |
| Grill Plate Surface | Grooved Top & Bottom |
| Model Type | Double |
| Timer | Yes |
| Certification(s) | NSF Certified, CUL US Listed |
| Cooking Surface | 14" x 28" |
| Cord & Plug | 4' cord, L6-30P NEMA |
| Depth | 21 |
| Product Dimensions | 39-4/5"W x 20-9/10"D x 9"H |
| Electrical | 208-240V/60Hz, 5400/7200 W |
| Plug Type | NEMA L6-30P |
| Product Weight | 88 Lbs |
| Warranty | 1 Year Parts and Labor |
| Voltage | 208/240V |
| Control Type | Thermostatic |
| Material | Stainless Steel |
| Power Type | Electric |
| Shipping Weight | 185.00 lbs |