Login/Register to view pricing.
| Manufacturer | Nemco |
|---|---|
| Length | 15 |
| Width | 15 |
| Height | 14 |
| Sales Unit | EA |
| Certification(s) | c ETL us Listed, NSF Certified |
| Cord & Plug | NEMA 5-15P, 6' cord |
| Electrical | 120V/60Hz/1-ph, 550 watts, 4.6 Amps |
| Plug Type | NEMA 5-15P |
| Product Weight | 6.5 Lbs |
| Voltage | 120V |
| Control Type | Thermostatic |
| Material | Stainless Steel |
| Power Type | Electric |
| Shipping Weight | 11.00 lbs |