Login/Register to view pricing.
Dart's Y16T Conex Galaxy 16 oz Translucent Plastic Cup are made of lightweight polystyrene a sturdy, yet flexible material. Raised sidewall rings add extra strength and provide a secure gripping surface that's easy to hold. Contact clarity provides for easy beverage identification and merchandising appeal. A smooth rolled rim designed for comfort and safety.
- Use Lid 668TS
| Capacity | 16 oz |
|---|---|
| Manufacturer | Dart |
| Length | 19.875 |
| Width | 13.313 |
| Height | 16.313 |
| Sales Unit | CS |
| Cup Type | Cold |
| Diameter | 3.53" |
| Product Weight | 20 Lbs |
| Color | Translucent |
| Material | Polystyrene |
| Shipping Weight | 20.23 lbs |