Login/Register to view pricing.
Elevate the presentation of your cupcakes and muffins with Hoffmaster's 611105 2-1/4" x 2-3/4" Large Red Tulip Baking Cup. These tulip baking cups are made from greaseproof paper and can be baked in conventional ovens up to 425°F. The possibilities are endless with Hoffmaster's 611105 Large Red Tulip Baking Cup. They can also be used to creatively serve and display non-baked goods like candy, nuts and more.
- Can be baked in conventional ovens up to 425°F
- Greaseproof paper
| Capacity | 5 oz |
|---|---|
| Manufacturer | Hoffmaster |
| Length | 14.07 |
| Width | 9.735 |
| Height | 7 |
| Sales Unit | PAK |
| Product Dimensions | 2-1/4"X2-3/4"X4" |
| Product Weight | 7.71 Lbs |
| Volume | 4 - 5 oz. |
| Style | Tulip |
| Color | Red |
| Shipping Weight | 4.02 lbs |