Login/Register to view pricing.
The wide mouth brings out the aroma of the beer. This glass is slightly narrower and taller than the standard pint glass. Recommended for Amber Lagers and Ales.
Beer Pilsner, 16 oz., 3-1/4" dia., 6-1/8"H, glass, clear, Barbary (2 dozen per case)
| Individual Drinkware Capacity | 16 oz |
|---|---|
| Drinkware Capacity | 0 - 16 oz |
| Capacity | 16 oz |
| Manufacturer | Anchor Hocking |
| Length | 19.87 |
| Width | 13.31 |
| Height | 9.87 |
| Sales Unit | CS |
| Diameter | 3-1/4" |
| Product Weight | 17 Lbs |
| Pattern | Barbary |
| Color | Clear |
| Material | Glass |
| Shipping Weight | 27.00 lbs |