Login/Register to view pricing.
Many beer establishments use this all-purpose raft beer glass. The shape helps accentuate the aroma of many types of beers. Recommended beers for this glass would be wheat and ales.
Bulge Top Pilsner Glass, 23 oz., 3-3/8" dia., 9"H, glass, clear (2 dozen per case)
| Individual Drinkware Capacity | 23 oz |
|---|---|
| Drinkware Capacity | 0 - 23 oz |
| Capacity | 23 oz |
| Manufacturer | Anchor Hocking |
| Length | 19.87 |
| Width | 13.31 |
| Height | 9.87 |
| Sales Unit | CS |
| Diameter | 3-3/8" |
| Product Weight | 12 Lbs |
| Color | Clear |
| Material | Glass |
| Shipping Weight | 27.00 lbs |