Login/Register to view pricing.
The Amana MRC17S2 MenuMaster® 1700 Watt Heavy Duty Commercial Microwave is a powerful commercial countertop microwave that meets the demands of high volume chains, family restaurants, healthcare/nurses stations and country clubs.
| Manufacturer | Amana Commercial Products |
|---|---|
| Sales Unit | EA |
| Operation | Heavy Duty |
| Usage per Day | 126 to 200+ times/day |
| Wattage Ranges | 1200 - 1800 Watts |
| Certification(s) | ETL Listed |
| Depth | 21 |
| Electrical | 1700W, 208-240V, 60 Hz, 20 A single phase |
| Plug Type | NEMA 6-20P |
| Product Weight | 101 Lbs |
| Warranty | 3-Year Parts and Labor Warranty |
| Voltage | 208/240V |
| Control Type | Touch Pad |
| Pattern | Menumaster |
| Material | Stainless Steel |
| Power Type | Electric |
| Shipping Weight | 101.00 lbs |