Login/Register to view pricing.
Amana's HDC182 1800 watt heavy duty commercial microwave is perfect for high volume chains, quick service restaurants, fast casual dining, bars and grills. The Amana HDC182 produces delicious, consistent results for frozen, refrigerated and fresh foods. From the freezer to the table in minutes – you can count on Amana’s C-Max microwaves to deliver.
- Cooking Stages: 4
- Defrost: Yes, power level 2
- Dimensions: 13-1/2"H x 16-1/2"W x 21-5/8"D
- Door Handle: Grab and pull handle
- Exterior Finish: Stainless steel
- Interior Cubic Space: 0.6 cubic ft. (17 liters)
- Interior Dimensions: 6-3/4"H x 13"W x 12"D
- Interior Finish: Stainless steel with sealed-in ceramic shelf
- Interior Light: Yes
- Magnetrons: 2
- Max. Cooking Time: 60:00 minutes
- Microwave Distribution: Double rotating antenna, top and bottom
- Plug Configuration/Cord: NEMA 6-20, 5' 6" plug
- Power Levels: 11
- Programmable Settings: 100
- Programmable Control Pads: 10
- Time Entry Option: Yes
| Manufacturer | Amana Commercial Products |
|---|---|
| Sales Unit | EA |
| Operation | Heavy Duty |
| Usage per Day | 126 to 200+ times/day |
| Wattage | 1800W |
| Wattage Ranges | 1200 - 1800 Watts |
| Certification(s) | ETL Listed |
| Depth | 21 |
| Electrical | 1800W, 240V, 60 Hz, 20 A single phase |
| Plug Type | NEMA 6-20P |
| Product Weight | 74 Lbs |
| Voltage | 208/240V |
| Control Type | Touch Pad |
| Material | Stainless Steel |
| Power Type | Electric |
| Shipping Weight | 74.00 lbs |